Podróże,  Portugalia

Lizbona

Portugalia to kraj który przyciąga nie tylko dobrą pogodą ale również urokliwymi miejscami, które nie koniecznie znajdują się poza miastem . To właśnie one, są najczęściej odwiedzane przez turytów a tym najbardziej popularnym jest niewątpliwie Lizbona.
W dzisiejszej dobie tanich lotów, najlepszym sposobem na dotarcie na miejsce jest właśnie samolot. Z Warszawy możemy polecieć tam na kilka różnych sposobów, ale tym najbardziej komfortowym będzie wybór linii WizzAir. Lot jest bezpośredni a z odpowiednim wyprzedzeniem kupimy go w przyzwoitej cenie. To co warte uwagi przy wyborze tej właśnie firmy to posiadanie konta o nazwie “wizzdiscountclub”. Mamy dwa rodzaje członkostwa:

1. Koszt 99zł za rok – upoważnia do zniżek na zakup 2 biletów w tym właściciela
2.Koszt 139zł za rok – upoważnia do zniżek na zakup 5 biletów w tym właściciela.

Nie można tutaj kupować biletów nie kupując go sobie, jeżeli jesteśmy posiadaczem tego konta. Zniżki zazwyczaj wynoszą około 20% od ceny wyjściowej co jest naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Posiadając powyższą zniżkę do Lizbony bez problemu polecimy w cenie nie wyższej niż 200-250zł, śmiało więc możemy założyć:

Koszt: 200zł w jedną stronę

Czas lotu nie jest zbytnio długi, trwa koło 4 godzin.Linie WizzAir dla osób wyższych nie należą do zbyt komfortowych, mało jest miejsca na nogi i odczujemy lekką ciasnotę. Nie mamy też co liczyć na ciepły posiłek, oczywiście takie rzeczy jak napoje czy kanapki są dostępne, ale jest to dodatkowo płatne. Miłym akcentem jest możliwość płacenie w samolocie kartą płatniczą. W cenie natomiast otrzymamy kawę, herbatę lub wodę.Zalecamy więc zabranie ze sobą prowiantu oraz wody czy innego napoju. Po kilku godzinach lotu, nic jednak nie rekompensuje niektórych uciążliwych punktów tej podróży jak widok lotniska lądując do którego podchodzimy od strony Oceanu Atlantyckiego 🙂

Nocleg + transport

A)Transport:
Wysiadając na Aeroporto Humberto Delgado- czyli największym porcie lotniczym w Portugalii nie będziemy mieć zbyt większego problemu z dostaniem się w każde miejsce Lizbony. Tuż przy lotnisku znajduje się stacja metra z której wybierzemy dogodne dla nas kierunki podróży. Zupełnie nie opłaca się korzystać z Taxówek, to nie są może wybitnie drogie jeżeli jedziemy w 2-3 osoby i można rozłożyć koszty, jendak od razu warto nabyć bilet komunikacji miejskiej z którego możemy korzystać przez kolejne 24h spędzając czas w tym mieście.
Opcji kupna biletów jest bardzo dużo,najlepszą wg nas ofertą jest 24 godzinny bilet który upoważnia nas do korzystania z tramwajów, metra i autobusów (czas liczony jest od momentu skasowania).

Cena takiego biletu to 6,15 Euro (osoba)

B)Nocleg:
W tak popularnym mieście jakim jest Lizbona opcji na spanie do wyboru do koloru. My staraliśmy się wybrać miejsce zlokalizowane w miarę blisko metra oraz w takiej odległości która zakładała dotarcie do głównego deptaku podczas 30 minutowego spaceru.
Tak trafiliśmy na kompleks apartamentów zlokalizowanych przy placu Martim Moniz.
Mieszkania, bo tak można je potocznie nazwać gwarantowały wszystkie niezbędne sprzęty do np. zrobienia śniadania czy obiadu. Były czyste, zadbane i wygodne z bardzo miłym i pomocnym opiekunem, który wszystko nam wyjaśnił wraz z przekazaniem mapki oraz sugestiami co warto zobaczyć i gdzie się udać.

Cena noclegu 210 Euro (2 osoby, 4 noce)

Jedzenie:

W mojej prywatnej ocenie, nie da się jednoznacznie określić gdzie najlepiej zjeść w Lizbonie. Miasto to jedno wielkie skupisko knajp, restauracji czy kafejek. Warto jednak skupić się na wykorzystaniu kulinarnego potencjału tego regionu czyli dań bazujących na świeżych owocach morza.

Wpis dotyczący tematu jedzenie chcę podzielić na 3 punkty, takie jak śniadanie, obiad i kolacja

A) Śniadanie – my wybraliśmy się do typowej kawiarni w której tzw. ‘lokalesi” zaczynają dzień, takich miejsc jak wspominałem jest całe mnóstwo i nikt nie będzie miał problemu z trafieniem takiej która zachęci Was wystrojem czy np. brakiem kolejki po kawę.
Menu oparte jest głównie na słodkościach, kanapkach, świeżo wyciskanych sokach oraz oczywiście kawie.
Ceny są bardzo przystępne i nie odbiegają od śniadania które zjemy np. w Aioli.
Cena takiego śniadania:
Kawa – 1€
Bułka słodka-2€ (ceny kanapek są zbliżone)

B)Obiad – dla większości ważna część dnia, dla nas też, dlatego wybraliśmy się na bardzo popularne danie o nazwie “PAELLA”. Jest to w znacznej większości ryż podawany z owocami morza, doprawiony wszelkiej maści ziołami, przyprawami, podawany na gorącej patelni – w naszej ocenie bardzo smaczny i godny polecenia. Jedna porcja w zupełności wystarczy żeby najadły się 2 osoby.

Cena “paelli” – 15-25€ (w zależności od wielkości i wyboru składników).

C)Kolacja – kolacja w naszym przypadku zakładała spróbowanie czegoś co zazwyczaj rzadko jada się w Polsce, danie które nie jest tym głównym w kartach jakie widzimy na co dzień w rodzimych restauracjach. Wybór padł na ośmiornicę i był to strzał w 10-kę. W Lizbonie ośmiornicę zjemy wszędzie, jednak warto posłużyć się tutaj sprawdzonymi miejscami żeby była dobrze przygotowana.
Takim miejscem, które udało nam się znaleźć i z całą pewnością jedliśmy tam najlepszą jak do tej pory ośmiornicę była restauracja “SeaMe”:

https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189158-d20725…

Restauracja nie jest najtańsza, ale zdecydowania jedna z tych które warto odwiedzić.

Cena ośmiornicy – około 20€

PS. Jako że rybka lubi pływać, nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnym drinku o nazwie “CAPRINHA” – jest dosyć mocny i możemy go kupić już za 3€ – serdecznie polecamy

Ceny:

Tak, tak – Lizbona to nie Lwów a zachód europy to nie Lublin czy Zakopane. Niestety kurs złotego jest jaki jest i jadąc na lewo (mając przed sobą widok na molo w Sopocie), musimy się liczyć z większymi niż tu na miejscu wydatkami.
Tam gdzie obowiązują banknoty z takim znaczkiem “€” mnożymy złotówkę razy 4.

Podsumowując poprzednie punkty wygląda to w Lizbonie następująco:

a)Piwo – 1,70€
b)Nocleg – 210€ (4 dni, dwie osoby wg podanego Wam miejsca) – na pewno są tańsze
c)Papierosy- 4€
d)Chleb-2€
e)Woda mineralna 0,5 – 0,5€
f)Wódka 0,5l – 10€
g)Obiad w knajpie -15-25€ (wg odwiedzonych miejsc)
h)Bilet miejski 24h – 6€
i)Wejście do Oceanarium – 15€
j)Loty do Lizbony z Warszawy – 400zł (dwie strony osoba)

Biorąc pod uwagę możliwość kupna naprawdę taniego biletu lotniczego, warto zaplanować czas na “wypad” do Lizbony.
Poza pyszną kuchnią, urokliwymi uliczkami panuje tam zazwyczaj bardzo dobra pogoda i już w lutym możemy poczuć tam wiosnę podczas gdy w Polsce idąc do pracy jest ciemno…(wracając z niej też jest ciemno) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.