Malta,  Podróże

Malta

Szykując się do podróży na Maltę nie trzeba zbytnio martwić się o to, co będzie nam potrzebne żeby móc poruszać się po tym stosunkowo małym państwie. Wystarczy ważny dowód osobisty i wizyta w kantorze w celu kupna niezbędnego € 🙂

 

Jak? (LOGISTYKA)

Inaczej przedstawia się sytuacja związana z transportem, oczywiście istnieje opcja lądowa-morska przez Włochy ale zakładając chęć szybkiego dostania się na tą słoneczną wyspę wybieramy samolot. Wbrew pozorom, czyli stosunkowo sporej odległości ceny biletów lotniczych nie są zbytnio wygórowane. Z Polski znajdziemy bezpośrednie loty z Warszawy a ceny zaczynają się już od 200zł w jedną stronę, musimy jednak pamiętać, że promocje tego typu, to konieczność wykupienia biletu ze sporym wyprzedzaniem, te znajdziemy korzystając z linii WizzAir które regularnie oferują ten kierunek. Lot trwa około 3-4 godzin i jesteśmy na miejscu. Jedyny międzynarodowy porty lotniczy znajduje się 5km od Valletty, stolicy Malty. W tymi miejscu przechodzimy do meritum tematu logistyka. UWAGA – oczywiście na Malcie istnieje komunikacja, jednak jest ona mocno daleka od tego do czego jesteśmy przyzwyczajenie w krajach zachodnich, czy chociażby w rodzinnych stronach, dlatego też bardzo ważną kwestią jest wypożyczenie auta. Taki ruch ma również dodatkowe plusy w postaci dalszego zwiedzania wyspy, ale o tym w kolejnej odsłonie. Auto- to czego możemy spodziewać się w wypożyczalni to pojazdy mocno wyeksplatowane, dobrze przed złożeniem podpisu obejrzeć dokładnie samochód i wyliczyć wszystkie możliwie widoczne rysy, zadrapania, otarcie etc. My korzystaliśmy z wypożyczali Sixt https://www.sixt.pl/ gdzie wg nas ceny wypożyczenia są przyzwoite a obsługa jak do tej pory nie sprawiała większych problemów. WAŻNE – musimy tutaj pamiętać o konieczności posiadania karty kredytowej oraz środków w wysokości 1000 €, które wypożyczalnia zamraża na czas wypożyczenia pojazdu. Nie jest to kwota mała, jednak bez tej transakcji auta nie dostaniemy.
Pamiętajmy również o fakcie, że ruch na Malcie jest lewostronny, co niekiedy może być kłopotliwe i będzie wymagać chwili czasu do przyzwyczajenia się do tych niecodziennych warunków

 

 Gdzie?

Maltańskie lotnisko nie należy do zbyt dużych, tak więc w miarę szybko możemy się z niego wydostać. Wypożyczalnia aut znajduje się przysłowiowy „rzut beretem” od wejścia głównego (o autach pisaliśmy w opisie Malty pod kątem logistyki), tym samym terytorium portu lotniczego opuścimy w miarę sprawnie.
Naszym miastem noclegowym było miasto St. Julians. Jest całkiem spore, jak na tego typu portowe miasteczka, z małymi wąskimi uliczkami, gdzie znajdziemy sporo lokalnych knajp. Naszym miejscem noclegowym był hostel w centrum miasta przy jednej z bardziej ruchliwych ulic:

https://www.booking.com/hotel/mt/pv-hostel.pl.html…

O ile miejsce noclegowe było super, o tyle pokoje od ulicy to wiecznie grająca muzyka do samego rana. Trzeba liczyć się tu również z dzieleniem wspólnej łazienki, lub pamiętać o rezerwacji pokoju z prywatnym miejscem na kosmetykę.
Plusem tego hostelu jest na pewno cena, koszt weekendu dla 2 osób to około 250zł, do dyspozycji mamy ogólnie dostępną kuchnie, oraz taras gdzie można wieczorem zrobić grilla.

Ponieważ Malta jest stosunkowo niewielką wyspą wypożyczenie auta daje nam możliwość objechania jej w całości. Te miejsca które warto zobaczyć to (kolejność przypadkowa):

1. https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g190328-d21496… – ciekawe miejsce do pochodzenia i spędzenia czasu na zewnątrz, super widoki.
2. https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g230152-d54698… – wioski Papaja nie można pominąć w tej podróży.
3. Paradise Bay- komentarz zbędny 🙂
4. Golden Bay – bardzo ciekawie usytuowana plaża, super widoki.
5. Rejs na wyspę Gozo – koszt takiego rejsu około 20-30€ od osoby, jest to jednak rejs całodniowy dzięki któremu możemy odwiedzić bardzo ciekawe miejsca na wyspie jak również skorzystać z uroków łódkowych wojaży pomiędzy jaskiniami (dodatkowo płatne 10€), pływania wśród skał oraz odwiedzenia jednej z ładniejszych zatok do wodnych zabaw z krystalicznie czystą wodą, tzw. Blue Lagoon.
6. Skała, która widzimy na każdej widokówce z Malty 🙂

Oczywiście wszystko zależy od tego ile czasu tam jesteśmy i w jakiej formie chcemy go spożytkować. W prywatnej opinii rejs na wyspę Gozo, był tą atrakcją nr 1 🙂

 

 Za ile? (CENY)

Ceny na Malcie nie różnią się zbytnio od tych, które możemy spotkać w innych europejskich stolicach.
Na pewno wyższe kwoty zapłacimy za korzystanie z jedzenia “na mieście”, w sklepach spożywczych wygląda to przyziemnie, oczywiście waluta euro robi swoje, jednak finalnie “nie ma tragedii”

Przykładowe ceny które powinny Was zainteresować to:

a)Loty- 250zł,cena biletu bezpośredniego linią Wizzair. Oczywiście jest to kwota “od”, gdyż te stawki są ruchome i zmieniają się wg uznania przewoźnika.

b)Nocleg -300zł- w centralnym Hostelu w mieście w takiej kwocie spędzimy spokojnie weekend w dwuosobowym składzie.

c)Gozo -100zł rejs na wyspę statkiem, warto skorzystać, jak również dodatkowa atrakcja zwiedzania jaskiń, 40zł.

d)Obiad w knajpie- 70zł

e)Śniadanie w knajpie – 40 zł, tosty+kawa

Jak to bywa w miejscach gdzie walutą dominującą jest euro, wszystko musimy mnożyć razy cztery. Malta na pewno nie jest miejscem bardzo drogim i w przystępnych pieniądzach możemy ją zwiedzić.
Największym kosztem tej podróży jest niewątpliwie auto i jego wypożyczenie, co wiąże się z pre autoryzacją karty kredytowej w wysokości 4000zł, samo wypożyczenie auta na tydzień to koszy około 1000zł (w zależności od wypożyczalni oraz modelu).
Auto jest jednak rzeczą, która ze względu na wielkość Malty pozwoli nam na sprawne przemieszczanie się w te miejsca, na których nam zależy, na pewno rekomendujemy jego wypożyczenie 🙂

 

Malta, to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.