Cypr,  Podróże

Cypr

Jest! Tak pomyślałem kiedy na warszawskim okęciu wsiadałem do samolotu. W końcu, słońce, plaża, błękitna woda i pewna pogoda, na początku polskiego wakacyjnego sezonu przemawiało samo za siebie.
Był to tydzień pełen wrażeń i świetnego spędzenia wolnego czasu, zaczynamy:

Jak?

Dostanie się na Cypr z naszego kraju nie wymaga zbyt skomplikowanych kombinacji, trzeba tam polecieć. Szybko, niedrogo i zazwyczaj bezpośrednio.
Z Polski bezpośrednie loty znajdziemy w liniach WizzAir, oczywiście można szukać innych alternatyw, jednak uważam, że ta opcja jest najbardziej korzystna. Z wyprzedzeniem bilety na czerwiec 2018 kosztują aktualnie 450zł (w obie strony), nie jest więc drogo.
Na Cyprze lądujemy w Larnace, miasto to nie zrobiło na mnie dużego wrażenia, ot zwykłe miasto z ciekawym deptakiem – tak je zapamiętałem.
Podobnie jak w opisywanej w poprzednich wpisach Malcie, warto zaopatrzyć się w auto. Na Cyprze nie musieliśmy preautoryzować karty kredytowej a sam koszt najmu zamknął się w okolicach 1000zł.Podobnie jak na Malcie, ruch drogowy jest lewostronny, tym samy szczególną uwagę skupiamy na pasie którym prowadzimy swoje auto 🙂

 

Gdzie?

Dobre pytanie?Przed wyjazdem zastanawialiśmy się gdzie ulokować swoje 3 męskie tyłki, bo w takim składzie osobowym przez 7 dni urzędowaliśmy na Cyprze. Padło na AIJA NAPĘ. Miasto zamieszkuje 2500 osób i jest to typowo turystyczna miejscowość, pełna turystów, knajp, barów, klubów nocnych oraz pięknych plaż – trafiliśmy w dziesiątkę 🙂
Z Larnaki do Aija Napy dotarliśmy autem, i tu wracam do tematu wypożyczenia samochodu, gdyż jest to bardzo przydatne.
Opcji spania jest oczywiście sporo, warto jednak wybrać miejsce ciche a jednocześnie ulokowane blisko centrum wydarzeń.
My skorzystaliśmy z udogodnień tego hotelu:

https://www.booking.com/hotel/cy/eleana-apartments.pl.html…

Pokoje czyste, przed hotelem basen z leżakami oraz restauracja, gdzie można było wypić piwo czy skorzystać ze śniadania/obiadu/kolacji (być może pracuje tam jeszcze polski kelner Adrian, który powiedział nam “to i owo”, pozdrawiamy 🙂
Cena takiego tygodniowego spania w tym hotelu to koszt około 1300zł na 3 osób- tak więc bardzo znośnie.

Sama Aija Napa to miasto mocno imprezowe, wszędzie pełno rosjan i wiodą oni prym na Cyprze wśród turystów. Jeżeli reklamy restauracji, czy menu są w tym właśnie języku, coś musi być na rzeczy.
Ile osób tyle opcji spędzania wolnego czasu, dlatego w wielkim skrócie wypunktuję to, co na pewno warto wykorzystać.

1. Plaże – te na Cyprze są naprawdę bardzo ładne, ta która utkwiła mi w pamięci jako jedna z najładniejszych jakie widziałem to Nissi Beach oraz Konnos Beach, która jest świetnie położona w dolinie – miazga.
2.Kłady – urokiem Cypru jest jego wybrzeże, skałki pomieszane z piaskiem, idealne forma spędzania wolnego czasu w wykorzystaniem kładów – bardzo popularna forma rozrywki.
3.Aija Napa – sama miejscowość jest bardzo turystyczna i każdemu polecam jej odwiedzanie
4.Ocean Basket – dla lubiących owoce morza, pozycja obowiązkowa:

https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g262055-d35224…

5.The Castle Club- jeżeli lubisz tupać nóżką, koniecznie musisz zajrzeć tu:

https://thecastleclub.com/

 

 Za ile?

1.Loty na Cypr-450zł (czerwiec)
2.Nocleg 400zł osoba tydzień (wg naszego hotelu, termin czerwiec)
3. Kłady- 70€, cały dzień z całym bakiem paliwa
4.Auto z wypożyczalni – 1000zł, tydzień
5.Piwo – 4€
6.Obiad w droższej knajpie 17-20€
7.Standardowa cena obiadu 10-15€

Cypr nie jest jakimś turbo drogim miejscem, jak np. hiszpańska Ibiza czy grecki Mykonos. Aija Napa to miejscowość gdzie poimprezujemy ale skorzystamy również z wielu atrakcji tamtejszych uroków natury.

 

Cypr w 2018? Polecamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.