Podróże,  Węgry

5 miejsc które musisz zobaczyć w Budapeszcie…

W dzisiejszym wpisie chcemy Wam wskazać 5 miejsc które według nas są ciekawymi pozycjami podczas weekendowego wypadu do Budapesztu 🙂 (kolejność przypadkowa):

 

  • Miejskie ulice i uliczki

Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, a także 8. najludniejsze miasto wśród stolic Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny i naukowy. Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym. To stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju. Nie sposób jest jednoznacznie określić trasy jaką powinniście pokonać w tym mieście. Polecamy Wam częste skręcanie i odbijanie na boki od typowych turystycznych głównych punktów komunikacyjnych. Po Budapeszcie można poruszać się pieszo, można jednak wypożyczyć elektryczny motor co przyspieszy Wam zwiedzanie. Koszt kilkugodzinnej jazdy to około 150zł, my preferowaliśmy klasyczny spacer 🙂 Nic tak nie oddaje klimatu miasta jak lokalna społeczność, knajpy, budynki, sklepy – dla nas to kwintesencja poznawania nowych miejsc.

  • Wzgórze Gellerta

To wzgórze o wysokości 235 metrów, znajdujące się w I i XI dzielnicy (Tabán), na zachód od Wzgórza Zamkowego. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce). Zdecydowanie jedno z ciekawszych miejsc na mapie turystycznej Budapesztu, śmiało możemy je określić jako wizytówka miasta. Idealne na popołudniowy chillout, przepiękne do robienia zdjęć. O zmierzchu robi niesamowite wrażenie i na długo pozostanie w Waszej pamięci jak również zajmie miejsca w tej na urządzeniach elektronicznych. Na wzgórze można dojechać miejskim autobusem (nie korzystaliśmy), zdecydowanie rekomendujemy spacer przez park który zaczyna się w tym miejscu.

  • Wyspa Św. Małgorzaty

Przypomina nowojorski “Central Park”. Ma 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Zielona, usytuowana pomiędzy jednym a drugim brzegiem Dunaju. Oferuje basen, ścieżki rowerowe, park, zoo, liczne knajpki i atrakcje. Idealna na spacer z dziećmi czy kilkugodzinny odpoczynek po wcześniejszym bardziej intensywnym poranku. Wyspa ma też inny plus, znajdujące się przy niej miejskie przystanki tramwajów wodnych gwarantują rzeczną wycieczkę do centrum miasta dzięki której z perspektywy największej węgierskiej rzeki zobaczycie słynny Parlament i linię brzegową bogatą w oldschoolowe budynki z każdej jej strony. Koszt biletu to wydatek około 10zł za osobę. Na wyspę można dostać się pieszo z tego miejsca 

  • Parlament

Jest to najbardziej rozpoznawany budynek w Budapeszcie. Wielki, monumentalny, usytuowany tuż obok lini brzegowej Dunaju. Uznawany za jeden z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Jego budowa trwała blisko 20 lat a do osiągnięcia takiej skali wykorzystano 40 milionów cegieł. Gmach jest otwarty dla zwiedzających, jednak w związku z małą ilością czasu nie decydujemy się na jego zwiedzanie (trochę żałujemy, następnym razem).

  • Trofea Grill

Uwielbiamy jeść lokalne potrawy 🙂 Podczas tych 3 dni nie mogło zabraknąć wieczoru który poświęciliśmy w 100% na test tutejszej kuchni. Cel był jeden – musi to być miejsce, gdzie serwowane będę różne potrawy i będzie to okazja do próbowania wszystkiego 🙂 Takim sposobem trafiamy do Trofea Grill i był to strzał w dziesiątkę. Miejsce charakteryzowało się tym, że we wcześniej ustalonej cenie przez 2 godziny można jeść i pić bez ograniczeń. W środku zastaliśmy szwedzki stół w wieloma regionalnymi daniami – gulaszem, mięsami, warzywami, wszystko to z dużą dawką popularnej papryki. Restauracja oferuje dodatkowo grilla na którym przygotowywane są świeże owoce morza. Piwo, wino, szampan – również w cenie! Koszt takiej “wyżerki” dla jednej osoby wynosił 80zł – nie jest najtaniej, ale gorąco polecamy to miejsce 🙂

 

W zależności od ilości czasu i Waszego prywatnego upodobania/nastawienia na zwiedzanie, znajdziecie tutaj wiele innych ciekawych atrakcji. Wymienione przez nas miejsca to oczywiście mocno popularne punkty, warto je jednak zobaczyć, przeplatając tą przygodę z dużą liczbą spacerów i ciągłym “odbijaniem” od standardowych turystycznych “szlaków”.

Budapeszt na weekendowy wypad polecamy wszystkim, bez wyjątku. Dzisiejsze możliwości taniego transportu, w szczególności tego lotniczego powinny jeszcze bardziej zachęcić Was do odwiedzin tej przepięknej węgierskiej stolicy 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.